Kako napisati i izdati knjigu - Saveti za početnike

Naomi Blog 2024-05-04

Kompletan vodič kako napisati i izdati knjigu sa praktičnim savetima, iskustvima pisaca i koracima od ideje do štampe. Saznajte koliko vremena treba, kako pronaći izdavača i zaštititi autorska prava.

Kako napisati i izdati knjigu - Saveti za početnike

Inspiracija i početak pisanja

Mnogi od nas sanjaju o tome da napišu knjigu, ali retki uspeju da je i završe. Kako kažu iskusni pisci, prvi korak je prihvatiti da ne postoji savršen trenutak za početak. "Svake godine počnem sa pisanjem jedne, ali nikad ne dovršim. Uvek nisam zadovoljna svojim pisanjem", priznaje jedan od korisnika foruma.

Ključ je u tome da se ne opterećujete koliko će vam vremena trebati. "Sve je to relativno - zavisi šta pišeš, koliko strana treba imati, koliko izgubiš vremena na ispravke." Važno je započeti i verovati u svoju priču.

Gde početi?

  • Odaberite format: Neki preferiraju pisanje rukom u svesci, drugi rade direktno na računaru. "Ja celu priču sastavim u glavi, ali kad treba da je prebacim na papir, nekako se blokiram."
  • Nemojte čekati savršenu inspiraciju: "Najbolja dela nastaju uz inspiraciju, ali treba je čekati. Kad se najmanje nadamo, reči će izletati same od sebe."
  • Čitajte mnogo: "Čitajte sve što vam padne pod ruku - i dobre i loše knjige. Iz loših se najviše nauči."

Postupak pisanja

Kada konačno počnete da pišete, suočićete se sa novim izazovima. Mnogi pisci se žale na nedostatak kontinuiteta: "Ja sam počela pisati ali mi se nešto ne sviđa pa ću je verovatno izbrisati."

Kako održati ritam pisanja?

  • Postavite realne ciljeve: "Pišite 300 reči dnevno, nikad ne preskočite dan. Za deset godina ćete moći da pišete profesionalno."
  • Ne tražite savršenstvo u prvom pokušaju: "Prvo napišite neku prvu ruku, pa dodajte. Tek posle idu lektori i ispravke."
  • Živite svoju priču: "Dok pišem, ja postajem taj lik. Nastojim barem u glavi proživeti svaki trenutak svoje priče."

Važno je imati na umu da svaki pisac ima svoj način rada. Neki imaju jasnu strukturu u glavi: "Ja uvek imam glavnu priču u glavi i prosto moram da je ispišem." Drugi se prepuštaju toku: "Neki pisci uopšte nemaju priču u glavi kad kreću da pišu, već se priča sama razvija."

Završetak rukopisa i lektura

Kada konačno završite svoj rukopis, sledeći koraci su podjednako važni. Mnoge početnike brine: "Kako da znam koliko je dobro to što sam napisala? Znam da treba da budem sigurna u sebe, ali opet mislim da ne mogu ja da procenim."

Šta raditi po završetku pisanja?

  1. Dajte rukopis na lekturu: "Uvek možete dati nekom ko često čita dobru literaturu da pročita vaš rukopis." Profesionalni lektor će ispraviti pravopisne, gramatičke i stilske greške.
  2. Prelom teksta: "Potrebno je uraditi prelom knjige - pripremu za štampu. Tek tada ćete znati koliko vaša knjiga ima strana."
  3. Dizajn korica: "Korice može da vam uradi neki slikar ili dizajner. Bitno je da budu upečatljive."

Važno je napomenuti da mnogi izdavači traže rukopis u sirovom obliku: "Nije potrebno lektorisati rukopis pre slanja izdavaču. Oni imaju svoje lektore."

Izdavanje knjige - koraci i troškovi

Kada je rukopis spreman, mnoge autore plaši proces izdavanja. "U Srbiji je teško objaviti knjigu ako si nepoznat autor. Često je pitanje sreće i poznanstava."

Dve opcije za izdavanje:

  1. Izdavačka kuća: "Ako izdavač proceni da može da zaradi na vašoj knjizi, oni će obaviti marketing i promociju." U suprotnom mogu predložiti da sami finansirate štampu (500-1000 evra).
  2. Samostalno izdavanje: "Možete sami organizovati štampu, ali problem je distribucija. Knjižare rade isključivo sa pravnim licima."

Troškovi izdavanja:

  • Lektorisanje: varira u zavisnosti od obima teksta
  • Prelom i dizajn: oko 300-500 evra
  • Štampa 500 primeraka: 600-1000 evra
  • ISBN broj: oko 1.200 dinara
  • CIP: oko 1.000 dinara

Važno je napomenuti: "Ako izdajete o svom trošku, morate voditi računa o distribuciji. Mnogi autori prodaju knjige direktno na promocijama ili preko društvenih mreža."

Autorska prava i zaštita dela

Mnoge autore brine pitanje zaštite intelektualne svojine: "Kako zaštititi autorsko pravo pre nego što se knjiga pošalje izdavaču?"

U Srbiji se autorska prava mogu registrovati u Zavodu za intelektualnu svojinu. Međutim, važno je znati da autorsko pravo postoji od momenta stvaranja dela. "Dovoljno je imati dokaz kada ste napisali delo - bilo u elektronskom ili štampanom obliku."

Ako želite da izdate knjigu pod pseudonimom, to je takođe moguće: "Na knjizi može da piše 'nepoznat autor' ili pseudonim koji odaberete."

Iskustva pisaca - šta naučiti?

Kroz diskusije na forumima, iskusni pisci dele svoja iskustva koja mogu biti dragocena za početnike:

"Ja sam objavila 3 knjige i svako izdavanje je bilo posebno. U Srbiji je to teško, često je pitanje sreće. Ali važni su upornost i ljubav prema pisanju."

"Kvalitetni tekstovi se ipak mogu izdati. Ja sam za drugu knjigu poslala samo prvu i poslednju stranicu teksta, i izdali su mi je kao prvo ponosno domaće izdanje."

Mnogi ističu da je važno biti uporan: "Kada sam počinjala, preplakala sam 3000 litara suza za ove 3 knjige. Ali sada, kada čujem mišljenje čitalaca, znam da je sve bilo vredno truda."

Česta pitanja i odgovori

Koliko strana treba imati knjiga?

"300 strana je sasvim dovoljno. Za zbirku priča dovoljno je 100-150 strana."

Da li moram imati fizički rukopis?

"Neke izdavačke kuće traže štampan rukopis, drugima možete poslati elektronsku verziju."

Kako izabrati izdavača?

"Morate biti upoznati sa profilima izdavača - šta izdaju. Za fantastiku pokušajte kod Alnarija, za poeziju Književnu omladinu Srbije."

Koliko vremena treba za pisanje knjige?

"Prvu zbirku priča sam napisala za pola godine, a istorijske romane pisala sam po godinu dana istraživanja plus godinu dana pisanja."

Zaključak - nikad nije kasno početi

Bez obzira na godine, iskustvo ili žanr koji vas zanima, važno je verovati u svoju priču. Kao što jedan pisac kaže: "Pišite iz srca, pišite ono što vas pokreće. Ako na kraju budete zadovoljni onim što ste uradili, biće vredno utrošenog vremena."

Za one koji još uvek oklijevaju, poruka je jasna: "Samo polako, zaista nigde ne žuri. Sve dođe onda kada je potrebno da dođe." Vaša knjiga čeka da bude napisana - počnite danas.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.