HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate

Naomi Blog 2025-01-15

Sve što treba da znate o HPV virusu, kondilomima i vakcinama protiv raka grlića materice. Dijagnoza, lečenje i saveti za prevenciju.

HPV Virus, Kondilomi i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate

Šta su kondilomi i kako se prepoznaju?

Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, su neprijatna virusna infekcija uzrokovana humanim papiloma virusom (HPV). Ove izrasline se najčešće javljaju u genitalnoj oblasti, oko vagine, anusa ili penisa, a ređe na usnama i u usnoj duplji. HPV virus se prenosi seksualnim kontaktom, ali i blagim dodirom dve sluzokože.

Kondilomi se manifestuju kao mekane, izdužene tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. Kod žena se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, dok kod muškaraca često izbijaju na prepucijumu ili frenulumu. Ove promene mogu biti bezbolne, ali ponekad dovode do sekundarnih infekcija, krvavljenja i neprijatnog mirisa.

Dijagnoza i česte greške u prepoznavanju

Dijagnoza kondiloma može biti izazovna jer se često mešaju sa drugim stanjima poput polipoza koja nastaje zbog povećanog lučenja vaginalnog sekreta. Neki stručnjaci mogu pogrešno interpretirati promene, što može dovesti do nepotrebnih intervencija. Zbog toga je ključno tražiti drugo, pa i treće mišljenje pre početka bilo kakve terapije.

HPV virus ne može se detektovati analizom krvi, jer celi svoj životni ciklus završava na površini sluzokože. Postoji preko 80 identifikovanih tipova HPV virusa, od kojih većina nije opasna, ali neki (posebno tipovi 16, 18, 31 i 45) povezani su sa razvojem raka grlića materice.

Metode lečenja kondiloma

Lečenje kondiloma je individualno i može biti dugotrajno. Najčešći pristupi uključuju:

  • Krioterapiju - spaljivanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja na svaka 3-4 dana
  • Laser terapiju - efikasna za unutrašnje kondilome u vagini i rektumu
  • Topikalne preparate - kao što su podofilotoksin ili trihlorsirćetna kiselina
  • Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene

Važno je napomenuti da nijedna od ovih metoda ne uništava sam virus, već samo uklanja njegove vidljive manifestacije. Nakon terapije, virus može ostati u organizmu u latentnom stanju, pa su recidivi česti. Tokom lečenja preporučuje se apstinencija od seksualnih kontakata kako bi se sprečilo širenje infekcije.

HPV vakcine: prevencija raka grlića materice

U Srbiji su dostupne dve vakcine protiv HPV virusa - Cervarix i Gardasil. Ove vakcine deluju na kancerogene tipove HPV virusa i mogu značajno smanjiti rizik od razvoja raka grlića materice. Preporučuju se devojkama između 9 i 26 godina, pre početka seksualnog života.

Vakcinacija se obavlja u tri doze, sa intervalima od dva i šest meseci nakon prve doze. Cena jedne doze vakcine iznosi oko 150 evra, a trenutno nije obuhvaćena obaveznim imunološkim programom, što znači da se plaća u celosti.

Statistike pokazuju da u Srbiji svakog dana jedna žena umre od raka grlića materice, a godišnje se otkrije oko 1.400 novih slučajeva. Vakcinacija bi mogla značajno doprineti smanjenju ovih alarmantnih brojki.

Zaključak i saveti

Kondilomi su neprijatno stanje koje može izazvati veliku psihološku nelagodu, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatno lečenje, mogu se uspešno kontrolisati. Ključni saveti:

  • Uvek tražite drugo mišljenje ako postoji sumnja u dijagnozu
  • Ne paničite - većina HPV infekcija prolazi bez ozbiljnih posledica
  • Razmislite o vakcinaciji, posebno ako pripadate rizičnoj grupi
  • Redovno obavljajte ginekološke preglede za rano otkrivanje promena
  • Tokom lečenja izbegavajte seksualne kontakte kako biste sprečili širenje virusa

Iako HPV infekcija može biti trajna, uz pravilnu prevenciju i terapiju, kvalitet života može biti potpuno očuvan. Najvažnije je ne zanemarivati simptome i pravovremeno potražiti stručnu pomoć.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.